Surowce chemiczne

Do surowców chemicznych zaliczamy kopaliny stałe, takie jak: baryt i fluoryt, fosforyty, siarka, diatomity i surowce pokrewne (ziemia okrzemkowa), sole potasowo-magnezowe, sól kamienna oraz surowce ilaste do produkcji farb mineralnych. Polska posiada udokumentowane złoża wszystkich wymienionych surowców, ale ich zasoby są zróżnicowane. W przypadku fosforytów i barytu mają one marginalne znaczenie. Eksploatacji podlegają tylko złoża siarki i soli kamiennej oraz w niewielkim zakresie diatomitów. Produkcja krajowa siarki obejmuje również siarkę pochodzącą z odsiarczania węglowodorów, a więc ropy naftowej i gazu ziemnego

Niezależność surowcowa Polski w zakresie surowców chemicznych (stan na 31.12.2022 r.)

Surowiec mineralny Produkcja krajowa  Pokrycie zapotrzebowania krajowego Główne kierunki importu do Polski
Sól kamienna 4 642 tys. ton 88% Niemcy, Białoruś, Maroko
Siarka  821 tys. ton 100% -
Diatomity 1,2 tys. ton 17% Niemcy, Rosja, Francja, Dania
Fosforyty - 0% Egipt, Algieria

Czy wiesz jak czytać powyższą tabelę? Przykładowo - w Polsce nie są eksploatowane fosforyty. Dlatego też ten surowiec, wykorzystywany w produkcji nawozów mineralnych, musimy w całości sprowadzać z zagranicy.

Szczegółowe dane dotyczące produkcji krajowej i pokrycia zapotrzebowania na wszystkie surowce znaleźć można w roczniku Gospodarka surowcami mineralnymi w Polsce w latach 2013-2022.

  

Slide 1 Content

Polityka Plików Cookies - dowiedz się więcej... [Akceptuję]