Surowce skalne

Surowce skalne to największa i najbardziej zróżnicowana grupa surowców mineralnych w Polsce. Mogą być to skały zwięzłe (kamienie budowlane i drogowe, kruszywa łamane, surowce skaleniowe i skaleniowo-kwarcowewapienie dla przemysłu cementowego i wapienniczego), jak również okruchowe (kruszywa żwirowo-piaskowe, piaski szklarskie) i ilaste (iły ceramicznekaolinsurowce ilaste ceramiki budowlanej). Do surowców skalnych należą również: gips i anhydryt oraz bursztyn. Złoża kopalin, z których są one pozyskiwane, rozmieszczone są niemal na całej powierzchni naszego kraju, z zachowaniem pewnej podstawowej reguły: surowce ilaste ceramiki budowlanej oraz kruszywa żwirowo-piaskowe występują w całej Polsce, natomiast skały zwięzłe tylko w Polsce południowej. Wszystkie one zalegają na stosunkowo niewielkich głębokościach, co powoduje, że eksploatowane są wyłącznie metodą odkrywkową. Wyjątek stanowi podziemna kopalnia anhydrytu Nowy Ląd.

Niezależność surowcowa Polski w zakresie wybranych surowców skalnych (stan na 31.12.2022 r.)

Surowiec mineralny Produkcja krajowa Pokrycie zapotrzebowania Główne kierunki importu
Gips i anhydryt 5 040,5 tys. ton 100% niewielki import z Niemiec
Iły ceramiczne 582,6 tys. ton 63% Ukraina, Niemcy
Kaolin 142,9 tys. ton 69% Niemcy, Czechy
Kamienie budowlane i drogowe 4 982,0 tys. ton 100% niewielki import z Indii, RPA, Chin i in.
Kruszywa łamane 79 158,1 tys. ton 98% Norwegia, Niemcy, Słowacja
Kruszywa żwirowo-piaskowe 72 802,1 tys. ton 99% niewielki import z Niemiec, Ukrainy, Białorusi i in.
Piaski szklarskie 2 706 tys. ton 100% niewielki import z Niemiec i Czech, przy równoczesnym ponad siedmiokrotnie wyższym eksporcie
Surowce ilaste ceramiki budowlanej 1 803 tys. m3 100% -
Surowce skaleniowe i skaleniowo-kwarcowe 540,6 tys. ton 54% Czechy, Turcja, Norwegia, Ukraina

Wapienie dla przemysłu wapienniczego i cementowego

37 411 tys. ton 100% niewielki import z Czech, przy równoczesnym stukrotnie wyższym eksporcie

Czy wiesz jak czytać powyższą tabelę? Jeżeli wielkość produkcji danego surowca przewyższa poziom zapotrzebowania można mówić o bezpieczeństwie surowcowym, gdyż całość potrzeb krajowych jest całkowicie zaspokojona przez rodzimą produkcję. Jeżeli produkcja krajowa jest mniejsza od zapotrzebowania, mówimy o deficycie częściowym lub w skrajnych przypadkach - całkowitym, gdyż część lub całość zapotrzebowania musi być pokryta importem. Przykładowo - zapotrzebowanie producentów ceramiki budowlanej na surowce ilaste pokrywane jest w całości dostawami ze źródeł krajowych. Nie ma więc konieczności sprowadzania tych surowców z zagranicy. Podobnie jest w przypadku wapieni dla przemysłu wapienniczego i cementowego, piasków szklarskich i kamieni drogowych i budowlanych. W przypadku iłów ceramicznych, kaolinu i surowców skaleniowych duża część zapotrzebowania jest pokrywana dostawami z zagranicy.

Z lektury portalu dowiesz się, że w Polsce wykorzystywany jest również gips syntetyczny, który powstaje w procesie odsiarczania spalin metodą mokrą wapienną (w elektrowniach węglowych). Więcej informacji na temat produkcji krajowej i pokrycia zapotrzebowania na wszystkie surowce skalne wykorzystywane w Polsce znajdziesz w roczniku Gospodarka surowcami mineralnymi w Polsce w latach 2013-2022.

Slide 1 Content

Polityka Plików Cookies - dowiedz się więcej... [Akceptuję]